2016

(1. 9. 2016)


Rekonstruovaný karvinský Městský stadion dostane stejná svítidla jako slavný CAMP NOU v Barceloně. Prací se ujme ELTODO, které zakázku vyhrálo

Městský stadion v Karviné vstoupil do poslední fáze svojí rekonstrukce, začne se realizovat výstavba osvětlení hrací plochy dle podmínek Fotbalové asociace ČR a UEFA pro prvoligové zápasy. Společnost ELTODO, která vyhrála veřejnou zakázku vypsanou městem na výstavbu osvětlení stadionu, zde postaví 4 stožáry o výšce 46 metrů, jež budou dohromady osazeny 190 reflektory. Dalších 18 reflektorů bude umístěno na hraně střechy hlavní tribuny. Půjde o stejná svítidla, jako jsou na fotbalovém stadionu CAMP NOU, domácím hřišti klubu FC Barcelona.

(31. 8. 2016)


Na Praze 3 se rozšiřují zóny placeného stání

Ve čtvrtek 1. září 2016 se i ve třetí pražské městské části rozeběhne nový systém zón placeného stání. Protože však v části Prahy 3 již parkovací zóny jsou a zůstávají v platnosti až do února 2018, kdy vyprší stávající smlouva, bylo rozhodnuto, že systém zůstane jednotný. Objeví se zde sice nové parkovací automaty, ale budou vybaveny jinou klávesnicí, při platbě se nebude zadávat registrační značka vozidla a řidiči budou povinni umístit doklad o zaplacení za čelní sklo vozu.

(24. 8. 2016)


V Praze 5 a Praze 6 začal platit nový systém zón placeného stání. Řidiče o zónách a oprávněnosti parkování informuje svislé dopravní značení

V páté a šesté pražské městské části se dnes rozběhl nový systém placených zón. V noci na dnešek byly „oživeny“ všechny parkovací automaty a začalo se uvádět v platnost svislé dopravné značení, které definuje typ zóny, určuje oprávnění parkovat a přináší i další informace pro řidiče.

(24. 8. 2016)


Odpočítávací návěstidlo na semaforu u frekventovaného přechodu u správy sociálního zabezpečení v Křížové ulici pomůže zvýšit bezpečnost chodců

Chodci mířící na úřad České správy sociálního zabezpečení v Křížové ulici v Praze mají cestu od tohoto týdne bezpečnější. Na frekventovaném přechodu mezi autobusovými zastávkami „Správa sociálního zabezpečení“ přibylo k světelné signalizaci i odpočítávací návěstidlo vyvinuté společností ELTODO, jež číselným i grafickým odpočtem oznamuje poslední vteřiny červeného signálu „Stůj“ a celou délku zeleného signálu „Volno“.

(22. 8. 2016)


Pro zvýšení bezpečnosti se v tunelu Klimkovice na D1 u Ostravy instaluje kamerový systém pro měření úsekové i okamžité rychlosti. Pro montáž technologie se využijí plánované pravidelné servisní odstávky tunelu, nejbližší připadne na 24. a 25. srpna, druhá na počátek října, finální na polovinu listopadu, v tunelu v té době bude zachován obousměrný provoz v jedné tunelové troubě

V tunelu Klimkovice na dálnici D1 se začne měřit úseková rychlost ve všech jízdních pruzích v celé délce tunelu a okamžitá rychlost na vjezdu do tohoto úseku. Spolu s tím bude možné detekovat vozidla převážející nebezpečné náklady. Jde o opatření vycházející z požadavku Policie ČR, jež má za cíl přispět ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu v tunelu Klimkovice.

(11. 8. 2016)


Pozvánky na koncerty, nabídky bydlení, reklamní upoutávky na služby. Týdně se ze sloupů veřejného osvětlení v Praze odstraní stovky nelegálních plakátů, které hyzdí město a ohrožují bezpečnost. V létě přitom přibývají nejrychleji

Stovky tzv. černých polepů odstraní týdně ze sloupů veřejného osvětlení pracovníci společnosti ELTODO. Ty nejenže hyzdí okolí, ale pokud zakrývají evidenční štítek, který je umístěn na každém sloupu, ohrožují také bezpečnost. Číslo na štítku totiž umožňuje rychle a přesně lokalizovat pozici, takže ho v případě úrazu, problému či autonehody stačí jen nahlásit záchranářům, policii či hasičům. Nejvíce výlepů se objevuje v létě, kdy se koná větší počet různých akcí a také letáky jdou lepit snadněji než v zimním období.

(4. 8. 2016)


Výběr míst pro parkovací automaty je náročný. Zohledňují se normy, poduliční sítě, bezpečnost silničního provozu, potřeby motoristů, požadavky handicapovaných i památkářů

V nových zónách placeného stání v pražských ulicích se letos objeví na 360 chytrých parkovacích automatů. Někde již stojí, jinde se teprve budou instalovat. Výběr míst pro jejich osazení přitom není jednoduchý. V potaz se bere nejen dostupnost a viditelnost pro motoristy, rozmístění poduličních sítí, bezpečnost silničního provozu, normy, ale vyhovět je třeba i požadavkům lidí s handicapem, památkářů a mnoha dalším kritériím. Automat by například neměl narušit přirozenou vodicí linii pro nevidomé či stát v blízkosti národní kulturní památky. Ke každé lokalitě proto společnost ELTODO, která má výstavbu nových zón placeného stání zadánu od TSK, přistupuje naprosto individuálně. Mnohde přitom situaci komplikují poduliční sítě, které nejsou zaneseny v mapových podkladech, a po jejich objevení je nutné pro automat hledat nové místo.

(28. 6. 2016)


Nové parkovací zóny se budují už i na Praze 8, začalo se v Ládví a Kobylisích

Nové parkovací zóny už rostou i v osmé pražské části. Společnost ELTODO, která se stará o jejich zajištění a následně i správu, začala v Ládví a Kobylisích s realizací vodorovného značení na komunikacích a instalují se již i první chytré parkovací automaty. Po Praze 5 a 6, kde se zóny budují již od března, je Praha 8 další městskou částí, kde byly zahájeny práce na realizaci nové zóny placeného stání. Do provozu by měly být zóny spouštěny postupně, první bude zprovozněna během srpna. U připraveného dopravního značení budou do té doby zneplatněny pokyny zavádějící režim zóny placeného stání, instalované parkovací automaty zůstanou vypnuté. Novinkou pro řidiče je povinnost zadat při platbě v automatu registrační značku svého vozidla, ta bude sloužit jako základní údaj dokládající úhradu za parkování. Hradit parkovné v automatu bude možné mincemi v Kč (1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč) a v Eurech (1 a 2 Eur), tak i bankovními kartami VISA a Master, kontaktní i bezkontaktní verzí.

(9. 6. 2016)


Úraz, nepříjemnost nebo autonehoda na neznámém místě? Záchranářům ve více než 140 městech a obcích už stačí jen nahlásit číslo z nejbližšího stožáru veřejného osvětlení

Popsat ve stresu záchranářům přesné místo úrazu, autonehody či jiné nepříjemnosti není snadné. Mnohde to ztěžuje i chybějící nebo nedostatečné značení ulic, lokalizace polohy na městském okruhu nebo v parku, případně orientace ve tmě. Na rychlosti zjištění přesné adresy události a následného příjezdu zdravotníků přitom může záviset záchrana lidského života. Systematická koncepce unikátního označení sloupů veřejného osvětlení, jež zavedla společnost ELTODO, umožňuje během pár vteřin získat přesné GPS souřadnice daného stožáru. Při oznamování události na lince tísňového volání tak stačí pouze nahlásit číslo ze štítku na nejbližším sloupu. V současnosti má firma v databázi na 214 000 těchto unikátních čísel, které se nacházejí ve zhruba 140 městech a obcích. Například jen pražská „záchranka“ vloni vyjela k 1 757 událostem, kde byla poloha nahlášena pouze podle čísla na stožáru veřejného osvětlení. Systém často využívá i Policie ČR a Hasičský záchranný sbor.

(11. 5. 2016)


Rekonstrukce energocentra v areálu Měřičského ústavu Litoměřice zvýší jeho kapacitu, prací se ujme ELTODO

Objekt energocentra v areálu Měřičského ústavu Litoměřice se bude rekonstruovat. Prací se ujme společnost ELTODO, která zakázku v hodnotě 11 milionů korun vyhrála ve výběrovém řízení vypsaném Ministerstvem obrany ČR. Obnova budovy začne v druhé polovině května a měla by trvat zhruba šest měsíců, v jejím rámci proběhnou stavební úpravy objektu a rekonstrukce a výměna technologického vybavení.

(27. 4. 2016)


Zavádění nových parkovacích zón na území metropole

Zóny placeného stání (ZPS) nejsou pro Pražany nic nového. Parkovací zóna v dnešní podobě vznikla v roce 1996 na pravém břehu Vltavy na území MČ Praha 1. K dalšímu rozšíření na levém břehu došlo v říjnu 2007 spolu s rozšířením na území MČ Praha 2 a dále i pro MČ Praha 3 a MČ Praha 7, kde se s ohledem na déle trvající výběr správců realizace posunula na únor roku 2008. Regulace dopravy v klidu má samozřejmě hlubší kořeny. V roce 1979 byl vydán Národním výborem hl. m. Prahy (NVP) parkovací řád, který zřizoval zóny A, B, C a D. Právě tyto zóny regulovaly na levém břehu Vltavy parkování do roku 2007.

(27. 4. 2016)


Zahájení lázeňské sezóny v Karlových Varech bude letos hostit Grandhotel Ambassador – Národní dům

Karlovy Vary, 27. 4. 2016 – Slavnostní zahájení lázeňské sezóny v Karlových Varech bude letos hostit Grandhotel Ambassador – Národní dům, který tím zároveň oslaví první úspěšný rok svého provozu.

(27. 4. 2016)


Parkovací zóny s novými technologiemi, končí éra parkovacích lístků za sklem

Správcem nového systému zón placeného stání (ZPS) na území hlavního města Prahy je Technická správa komunikací (TSK). Provoz a údržbu nových ZPS zajišťuje společnost ELTODO, která již od počátku března instaluje do vybraných městských částí nové chytré parkovací automaty. Do konce roku by se jich mělo objevit v pražských ulicích celkem okolo 500 kusů. Ty budou spolu se speciálními automobily monitorujícími parkování v zónách placeného stání a s centrálním informačním systémem (CIS), jehož dodavatelem je společnost Altron, tvořit základ nového systému.

(7. 4. 2016)


Tunely Cholupice a Lochkov se na dva následující dubnové víkendy částečně uzavřou, důvodem je kontrola technologického vybavení společně s jejich čištěním po zimním období

Praha, 7. dubna 2016 – Tunely Lochkov a Cholupice se v termínu 8. – 10. a 15. – 17. dubna zčásti uzavřou. V provozu bude vždy pouze jedna částečně pojížděná tunelová trouba z každého tunelu, do níž bude sveden provoz v obou směrech. Při povinné „Jarní odstávce“ dojde kromě čištění po zimním období především ke komplexní kontrole technologického vybavení, kamerového systému a stavební, konstrukční části tunelového komplexu.

(4. 4. 2016)


V krajských městech se dokončují stanice pro spuštění „internetu věcí“

Praha, 4. dubna 2016 – V krajských městech se právě dokončují stanice pro spuštění sítě M2M technologie Sigfox, tzv. „internetu věcí“. Společnost Vegacom, která má realizaci stanic na starosti, jich vybuduje zhruba tři stovky po celé republice. Pro všechny lokality jsou využity stávající vysílače, které budou osazeny potřebným technologickým vybavením. Internet věcí umožňuje, aby prakticky kterékoliv zařízení nebo předmět mohlo vysílat informace přes internet, což pomůže usnadnit a zefektivnit celou řadu činností každodenního života. Stanice v krajských městech pokryjí zhruba 50 % populace.

(8. 3. 2016)


Jediným vlastníkem ELTODO se stal Libor Sadílek

Praha, 8. března 2016 – Jediným vlastníkem společnosti ELTODO, a. s., která má v ČR významné postavení například v dodávkách systémů pro řízení dopravy nebo technologií pro veřejné osvětlení, se stal Libor Sadílek, kterému dosud patřil poloviční podíl. Sadílek odkoupil zbývající akcie od zakladatele firmy Libora Hájka. Včera se ELTODO také oficiálně rozloučilo s Liborem Hájkem a Zdeňkou Molnárovou, kteří již ukončili veškerá členství v exekutivních orgánech společnosti. Majetkovou změnu schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Spojení proběhlo v tzv. zjednodušeném řízení a rozhodnutí je již pravomocné.


V Praze se instalují první chytré parkovací automaty

Praha, 4. března 2016 – V pražských ulicích už jsou k vidění nové chytré parkovací automaty. Dodavatel služeb ZPS, společnost ELTODO, která se o jejich zajištění a instalaci stará, začala s montáží prvních kusů. Automaty firma přivezla minulý týden z Francie a v současnosti se první kusy instalují v Praze 5 a 6. V letošním roce by se na pražských ulicích mělo objevit celkem 504 těchto nových parkovacích automatů, které budou součástí nové koncepce zón placeného stání, které v budoucnu sjednotí dopravu v klidu na území metropole.


Zlatá!

Praha, 14. února 2016 – V sobotu večer se Petřínská rozhledna rozzářila zlatě. Speciální nasvícení, které Pražané i návštěvníci hlavního města mohli vidět od 17. hodiny až do půlnoci, bylo součástí akce Den dětské onkologie, jehož cílem je šířit povědomí o problematice dětských nádorových onemocnění.


ELTODO je novým spolugenerálním partnerem fotbalových Bohemians

Fotbalisté Bohemians Praha 1905 nastoupí do jarní fáze Synot ligy v dresech s logem nového sponzora. Bude jím společnost ELTODO, která patří k lídrům v oblasti moderních technologických řešení. Vzájemná spolupráce potrvá minimálně do poloviny roku 2018.


Petřínská rozhledna se v sobotu u příležitosti Dne dětské onkologie rozzáří zlatě, ELTODO kvůli tomu přeprogramuje systém nasvícení

Praha, 12. února 2016 – Petřínská rozhledna změní v sobotu 13. února barvu svého nasvícení. U příležitosti Dne dětské onkologie ji společnost ELTODO, která zajišťuje správu veřejného osvětlení v Praze, osvítí zlatě. Cílem Dne dětské onkologie, jehož je speciální nasvícení rozhledny součástí, je šířit povědomí o problematice dětských nádorových onemocnění.


ELTODO v Ústí nad Labem zrekonstruuje tři měnírny pro napájení trolejbusů

Praha, 27. ledna 2016 – V Ústí nad Labem se rozbíhá rekonstrukce tří měníren pro napájení trolejbusů. Konkrétně se jedná o měnírnu Bratislavská, Předlice a V Podhájí. Projekt, jehož výše se bude pohybovat kolem 10,5 milionu korun, zajišťuje společnost ELTODO, a.s. Podle plánu by měla být rekonstrukce hotova ke konci letošního března.


Prohlídky dálnic se provádí denně. Nově je zajišťuje i ELTODO

Povrch vozovky, svodidla, svislé i vodorovné dopravní značení, směrové sloupy a další bezpečnostní prvky. To vše a mnoho jiného se každý pracovní den kontroluje na celém úseku dálnic. Nově se o tyto prohlídky stará i ELTODO, a to konkrétně na 19 kilometrech D7, v úseku od Exitu Letiště až po Exit Slaný a zase zpět.

2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004