Gočárův kostel v pražských Vršovicích je od října 2010 nově nasvícený.

01.10.2010
This is alternative content.

 1.10.2010 byl slavnostně rozsvícen kostel svatého Václava na náměstí Svatopluka Čecha v Praze 10. Společnost ELTODO-CITELUM bude mít navíc na starosti opravu světel a jejich údržbu. 

 „Dlouhodobě usilujeme o zvýšení atraktivity významných veřejných prostor a jednou z možností je i slavnostní osvětlení vybraných památkově chráněných staveb,“ uvedl starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský, proč se radnice rozhodla kostel, otevřený a vysvěcený v roce 1930, nasvítit.

 Pro zkvalitnění návrhu osvětlení, ale zejména pro co nejvěrohodnější představu byl vytvořen trojrozměrný model kostela, na který byl světelný návrh aplikován. Díky 3D modelu bylo možné představit několik variantních řešení osvětlení, ze kterých bylo po dohodě se zástupci městské části a památkářů vybráno to nejvhodnější z ohledem na unikátní architekturu kostela.

Autorem moderního kostela je kubistický a funkcionalistický architekt Josef Gočár. Kostel byl vybudován v letech 1929 až 1930 v místě bývalého zádušního hřbitova a patří k nejpozoruhodnějším funkcionalistickým stavbám nejen v Praze.