Nové parkovací zóny se budují už i na Praze 8, začalo se v Ládví a Kobylisích

Nové parkovací zóny už rostou i v osmé pražské části. Společnost ELTODO, která se stará o jejich zajištění a následně i správu, začala v Ládví a Kobylisích s realizací vodorovného značení na komunikacích a instalují se již i první chytré parkovací automaty. Po Praze 5 a 6, kde se zóny budují již od března, je Praha 8 další městskou částí, kde byly zahájeny práce na realizaci nové zóny placeného stání. Do provozu by měly být zóny spouštěny postupně, první bude zprovozněna během srpna. U připraveného dopravního značení budou do té doby zneplatněny pokyny zavádějící režim zóny placeného stání, instalované parkovací automaty zůstanou vypnuté. Novinkou pro řidiče je povinnost zadat při platbě v automatu registrační značku svého vozidla, ta bude sloužit jako základní údaj dokládající úhradu za parkování. Hradit parkovné v automatu bude možné mincemi v Kč (1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč) a v Eurech (1 a 2 Eur), tak i bankovními kartami VISA a Master, kontaktní i bezkontaktní verzí.

„Na Praze 8 se plánuje montáž celkem 88 nových parkovacích automatů. S pracemi jsme začali ve čtvrtích Ládví a Kobylisy, zde jich bude instalováno 24,“ popisuje průběh realizace manažerka Úseku parkování společnosti ELTODO Dana Jurášková. „V již budovaných částech nových zón jsme nejvíce pokročili  na Praze 5, kde je již instalováno všech 95 nových parkovacích automatů a intenzivně se pracuje na instalaci svislého a vodorovného dopravního značení. Na Praze 6 pokračujeme v přípravných pracích. Zde zatím máme v ulicích 29 automatů a dalších 128 ještě přibude,“ říká Dana Jurášková. Automaty jsou vybaveny fotovoltaickým článkem a vlastním modemem, takže jsou provozně zcela autonomní a nepotřebují žádné připojení na veřejnou elektrickou síť ani na datové kabelové vedení.

V letošním roce by se na pražských ulicích mělo objevit v nových zónách placeného stání na 360 chytrých parkovacích automatů. Kromě lokalit na Praze 5, 6 a 8, kde se již zóny s automaty budují, se během prázdnin objeví i na Praze 3, kde budou rozšířeny do oblasti Jarova. Jeden automat by měl dokázat obsloužit až 90 parkovacích míst. V testovacím provozu už je i speciální hybridní ekologický monitorovací automobil, který bude kontrolovat úhradu parkovného. Vůz je vybaven speciálním kamerovým systémem umožňujícím čtení registračních značek ze všech směrů a pořizování fotodokumentace v případě podezření na přestupek. „Informace o podezření na přestupek ale začne vozidlo odesílat na Centrální informační systém (CIS) až se zprovozněním zón,“ upřesňuje Dana Jurášková z ELTODO. CIS bude dokumentaci následně automaticky předávat k dořešení oprávněným osobám (strážník městské policie, pověřený úředník města).  Vlastní údaj o registrační značce bude viditelný až v rámci přestupkového řízení.

Investorem nových parkovacích zón je hlavní město Praha prostřednictvím Technické správy komunikací hl. m. Praha, které na celou realizaci dohlížejí.