Stovky tzv. černých polepů odstraní týdně ze sloupů veřejného osvětlení pracovníci společnosti ELTODO. Ty nejenže hyzdí okolí, ale pokud zakrývají evidenční štítek, který je umístěn na každém sloupu, ohrožují také bezpečnost. Číslo na štítku totiž umožňuje rychle a přesně lokalizovat pozici, takže ho v případě úrazu, problému či autonehody stačí jen nahlásit záchranářům, policii či hasičům. Nejvíce výlepů se objevuje v létě, kdy se koná větší počet různých akcí a také letáky jdou lepit snadněji než v zimním období.
„Z celkového počtu zhruba 135 000 sloupů veřejného osvětlení se nelegální výlepy víceméně pravidelně objevují asi na necelé desetině z nich,“ říká Pavel Donev z divize Realizace zakázek společnosti ELTODO, která spravuje veřejné osvětlení v Praze. Výskyt a množství nelegálních polepů přitom nelze dopředu odhadnout, záleží na plánovaných akcích, ať již kulturních nebo politických. Na sloupech visí například pozvánky na koncerty a do cirkusů, inzeráty hledající bydlení, nabídky různých finančních služeb, reklamní upoutávky na činnosti a mnohé další informace. V době voleb se objevují i nelegální výlepy letáků některých volebních stran.
Pravidelná kontrola a Antiplakát
Sloupy firma kontroluje pravidelně v rámci běžného servisu a polepy průběžně odstraňuje. „Na frekventovaných místech se bohužel výlepy znovu objeví zhruba do týdne, v některých případech dokonce během pár hodin,“ komentuje situaci v Praze Pavel Donev. Ještě masivnějšímu rozšíření polepů přitom pomáhá zabránit speciální nátěr Antiplakát, na jehož vývoji se ELTODO podílelo. „Nátěr aplikujeme na sloupy, kde se černé polepy objevují nejčastěji. Jde o centrum města a lokality v blízkosti zastávek metra a městské hromadné dopravy. Antiplakát má speciální strukturu, takže znesnadňuje vylepení plakátů, a pokud se je přesto podaří nalepit, tak usnadňuje jejich odstranění,“ vysvětluje Donev.
Odstranění nasucho nebo s tlakovou myčkou
ELTODO pravidelně čistí stovky stožárů hlavně v oblasti centra města, plakáty z dalších sloupů veřejného osvětlení se odstraňují průběžně v rámci servisních činností. V některých případech stačí polepy nasucho strhnout, jinde se kvůli použitému lepidlu musí použít tlaková myčka. „Vždy se snažíme odstranit černé polepy co nejdříve, protože pokud překrývají evidenční štítek s číslem nebo zabraňují servisní činnosti, tak v podstatě ohrožují bezpečnost občanů,“ říká závěrem Pavel Donev ze společnosti ELTODO.