Praha má první bezdotykové tlačítko pro chodce pocházející z výroby ELTODO

V březnu loňského roku, kdy s příchodem první vlny pandemie koronaviru, byla část dotykových tlačítek pro chodce nastavena tak, aby se chodci tlačítka dotýkat nemuseli, zaměřili se naši odborníci na vývoj bezdotykového tlačítka, které chodcům zajistí jejich preferenci bez nutnosti dotyku s tlačítkem. V rámci aktuální situace společnost TSK zavádí do testovacího provozu bezkontaktní tlačítko z výroby ELTODO, které chodcům umožní zajištění jejich preference bez nutnosti dotyku s tlačítkem.

Nové bezdotykové tlačítko pro chodce

Nové bezdotykové tlačítko pro chodce

Jak fungují běžná chodecká tlačítka?

Chodecká tlačítka umožňují chodcům rychlejší přejití dané křižovatky, kdy se po stisknutí tlačítka, rozsvítí nápis „ČEKEJTE“ a chodec tak avizuje svou přítomnost na daném přechodu. Signál volno se pro chodce na semaforu objeví v závislosti na aktuální dopravní situaci a také době, kdy je nárok uplatněn. S příchodem pandemie koronaviru přišel požadavek na redukci šíření viru prostřednictvím dotyku a jedním z řešení je právě bezdotykové tlačítko naší výroby.

Na požadavku Prahy jsme začali ihned pracovat

„Požadavek Prahy byl: zkuste vymyslet nebo dovézt ze světa takové řešení, které by bylo skutečně bezdotykové a fungovalo by buď na principu kamer, nebo jiných čidel. Zadání zároveň znělo nevyvinout úplně nové tlačítko, ale využít stávající,“ popisuje pro iDNES.cz obchodní ředitel pro dopravní systémy ELTODO Jan Drbohlav.

„Šlo se dvěma cestami. Jedno tlačítko má infračervenou detekci, která ale vykazuje menší spolehlivost, obzvlášť závisí na viditelnosti a barvě předmětu. Na druhou stranu je o něco levnější a jednodušší než druhé řešení,“ říká Jan Drbohlav.

Druhým řešením, je princip tzv. radarové detekce, kdy je malý modul vložen do malé žluté krabičky, kterou všichni dobře známe.  „Tato varianta je velmi spolehlivá,“ říká Drbohlav.

Jan Drbohlav, ředitel dopravních systémů, vysvětlující fungování nových prototypů bezdotykových chodeckých tlačítek

Jan Drbohlav, ředitel dopravních systémů, vysvětlující fungování nových prototypů bezdotykových chodeckých tlačítek

V České republice jsou zatím využívána pouze mechanická kontaktní tlačítka, která vyžadují pro stisknutí fyzický kontakt. Konkrétně v Praze jich je nasazeno více než tisíc. Vzhledem k tomu, že jsme výhradním výrobcem chodeckých tlačítek pro společnost TSK Praha, na základě požadavků, které jsme obdrželi, jsme připravili dva prototypy, které jsou derivátem osvědčeného velkoplošného chodeckého tlačítka CHT 13. Oba prototypy lze ovládat kontaktní i bezkontaktní formou.

2 prototypy, 2 odlišná řešení

Jak již zmínil Jan Drbohlav, ředitel dopravních systémů, při výrobě nového prototypu chodeckého tlačítka, jsme šli dvěma cestami. Jedním z prototypů je chodecké tlačítko s infračerveným čidlem na boku tlačítka. Spolehlivost je u tohoto prototypu nižší, jelikož závisí na viditelnosti a barevnosti předmětu. Jedná se o technicky jednodušší řešení s nižší pořizovací cenou.

Druhým prototypem je spolehlivější forma chodeckého tlačítka osazená mikrovlnným radarem. Indikace detekce je zároveň doplněna o akustický signál. Toto řešení je velmi spolehlivé a  odolné vůči falešným detekcím způsobených trvalým zakrytím tlačítka, či změnou okolních podmínek. Radarové čidlo je schopno se po 20 s samo překalibrovat. U obou prototypů jsme věnovali pozornost zejména falešným detekcím, které mohou způsobit chodci opouštějící přechod, poletující listí, sníh či kapky deště.

Na první pohled nepoznáte rozdíl

Nově navržená řešení jsou téměř nerozpoznatelná od stávajících chodeckých tlačítek CHT 13. Nespornou výhodou je zejména to, že nová tlačítka nepředstavují zásah do logiky řízení,  nastavení řadiče, a ani není potřeba úprava nosných konstrukcí či kabeláže. Zároveň v případě již nainstalovaného velkoplošného kontaktní tlačítka CHT 13 lze pouze bezkontaktní funkci doplnit.

„Testovat tlačítka budeme teď, když panují horší klimatické podmínky, tedy za sněhu, vlhkosti, větru, při dešti… Po šesti měsících bychom měli mít i zpětnou vazbu od občanů a rozhodnout, zda to budeme chtít objednat na víc křižovatek. To by bylo příští rok,“ sděluje náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Test s kýblem vody

Reportér iDNES.cz Matěj Smlsal měl možnost otestovat v našem výrobním závodě na pražském Chodově fungování obou nových prototypů bezdotykových chodeckých tlačítek. Vyzkoušel také například to, jak tlačítko reaguje po kontaktu s vodou.

„Aby vás tlačítko zaznamenalo, musíte před ním podržet ruku nebo třeba tašku alespoň půl sekundy. Pokud někdo přijde a jen rychle mávne rukou, tak ho to nedetekuje. Je to proto, aby to nereagovalo například na běžce, kteří jen proběhnou kolem, ale přecházet nechtějí,“ vysvětluje manažer vývoje softwaru a hardwaru Milan Fiedler. Tlačítko reaguje na pohyb ve vzdálenosti až do 20 centimetrů. Jakmile vás zaznamená, pípne a rozsvítí se červený nápis ČEKEJTE.

Milan Fidler, manažer vývoje softwaru a hardwaru, vysvětlující spolehlivost detekce nového chodeckého tlačítka

Milan Fidler, manažer vývoje softwaru a hardwaru, vysvětlující spolehlivost detekce nového chodeckého tlačítka

Nové prototypy jsou ovšem stále vybaveny klasickým tlačítkem na dotek a to zejména z toho důvodu, pokud by bezkontaktnost přestala fungovat. V současnou chvíli bude probíhat zhruba půlroční testování, které odhalí případné nedostatky tlačítka.

Nasazení radarového tlačítka vysvětluje Barbora Lišková z Technické správy komunikací:  „Do testovacího provozu na Dvořákově nábřeží jsme se rozhodli nasadit tlačítko s radarovou technologií, u kterého zkušební testování ukázalo méně falešných detekcí. Proto jsme se rozhodli jít touto cestou, a nyní věříme, že se nám vše potvrdí v praktickém provozu.“ 

Bezdotykové tlačítko na Dvořákově nábřeží

Bezdotykové tlačítko na Dvořákově nábřeží

Celá reportáž je ke zhlédnutí ZDE.

Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/video-zazrak-diky-malemu-cipu-praha-ma-prvni-bezdotykove-tlacitko-pro-chodce.A210109_115049_praha-zpravy_smls

http://www.tskpraha.cz/wps/portal/!ut/p/a0/dYu9bsIwGEWfhcFj8BfbsZNuFj9pAYlWHShe0BcnEAvyI2OCxNM3ZWPo3c49OtTQH2paHNwJg-tavIy8v9vmrcdQk5hrAp-dD3ghMYNvFyoCRh7gn2l46lmu34XaAGznMgadS8aS5ReDD_mq89VqAXqbKSE3aw6ZImMPCR5lVhYRO_IsElbGUcqViFLJkzJRJRdFQXfUUGNv3ldtoPvgb9Xf0eOpGul6nqK3tRuCu567AW396D0OtG-a9K4nk19Yuexx/