Popsat ve stresu záchranářům přesné místo úrazu, autonehody či jiné nepříjemnosti není snadné. Mnohde to ztěžuje i chybějící nebo nedostatečné značení ulic, lokalizace polohy na městském okruhu nebo v parku, případně orientace ve tmě. Na rychlosti zjištění přesné adresy události a následného příjezdu zdravotníků přitom může záviset záchrana lidského života. Systematická koncepce unikátního označení sloupů veřejného osvětlení, jež zavedla společnost ELTODO, umožňuje během pár vteřin získat přesné GPS souřadnice daného stožáru. Při oznamování události na lince tísňového volání tak stačí pouze nahlásit číslo ze štítku na nejbližším sloupu. V současnosti má firma v databázi na 214 000 těchto unikátních čísel, které se nacházejí ve zhruba 140 městech a obcích. Například jen pražská „záchranka“ vloni vyjela k 1 757 událostem, kde byla poloha nahlášena pouze podle čísla na stožáru veřejného osvětlení. Systém často využívá i Policie ČR a Hasičský záchranný sbor.
S návrhem konceptu unikátního označení stožárů veřejného osvětlení přišla společnost ELTODO, jež se zabývá i veřejným osvětlením, v roce 1999, do praxe se ho podařilo zavést hned v následujícím roce. V současnosti má firma ve svojí databázi na 214 000 očíslovaných světelných bodů a přesné souřadnice k nim.
Každý stožár veřejného osvětlení s unikátním číslem a GPS souřadnicemi
„Každý stožár má jedinečné a nezaměnitelné číslo, které je dobře viditelné i v noci,“ popisuje Zdeněk Šalda, vedoucí technické dokumentace společnosti ELTODO. Pokud se stožár ruší, je zrušeno i jeho číslo, již není nikde použito dál. Nehrozí tak, že by mohla být uvedena nesprávná poloha místa. Číslo ze štítku lze uvést na všech tísňových linkách – 112, 150, 155 a 158.
„Čísla spolu s jejich GPS souřadnicemi pravidelně předáváme složkám Integrovaného záchranného systému, do nějž náleží Hasičský záchranný sbor České republiky, jednotky požární ochrany zařazené do plošného pokrytí kraje, zdravotnická záchranná služba a Policie ČR. Stožáry veřejného osvětlení tak slouží jako účinné orientační body, podle nichž lze záchranné složky efektivně a velmi rychle navigovat na místa nehod,“ říká Zdeněk Šalda.
Důležitá pomoc pro záchranku, hasiče i policii
„Jen za loňský rok evidujeme 1757 událostí, které byly lokalizovány pomocí štítku na veřejném osvětlení,“ potvrzuje časté využití systému tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Jiřina Ernestová. Jak dodává, využití je rovnoměrné v průběhu celého roku. V létě se jedná zejména o výjezdy ke sportovištím a cyklostezkám, v zimě zase k pádům na náledí.
Mluvčí Hasičského sboru hl. m. Prahy Pavlína Adamcová uvádí, že operační technici linky tísňového volání zaznamenají za každou službu mezi 10 – 20 případy nahlášení polohy pomocí čísla na veřejném osvětlení. „V drtivé většině případů ale musejí naši operátoři o toto číslo oznamovatele požádat, sami od sebe ho lidé uvádějí spíše výjimečně,“ upřesňuje Pavlína Adamcová, „čím více ale podobných štítků bude, tím bude naše práce efektivnější.“
Plukovník Petr Matějček, vedoucí Integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy, odhaduje, že během 24 hodinové směny využijí policisté tuto metodu zhruba v 10 – 15 případech. „Ročně se jedná o zhruba 5 000 volajících,“ říká Petr Matějček a dále vysvětluje: „Ponejvíce se jedná o mimopražské návštěvníky. Označené sloupy veřejného osvětlení jsou také velkou pomocí při ztotožnění místa dopravní nehody, ať již na Pražském okruhu nebo v okrajových částech Prahy, kde nejsou ulice řádně značeny.“ Podle jeho slov jde o nejrozšířenější využívanou službu v rámci příjmu tísňových výzev na lince 158. „V mnoha případech se tak díky této službě podařilo zprostředkovat pomoc zraněným občanům po nehodě či napadení nebo urychlit příjezd hlídky Policie ČR k zákroku,“ dodává Petr Matějček.
Data z více než 140 měst a obcí, další lze předat na přání obcí
Speciální štítek s vyraženým číslem je umístěn na stožáru veřejného osvětlení vždy zhruba ve150 centimetrech jeho výšky. „U veřejného osvětlení bez stožáru, například u historizujících svítilen na závěsných ramenech v centru Prahy, je štítek na malé rozvodné skříni, která bývá obvykle na fasádě domu pod svítidlem,“ vysvětluje Zdeněk Šalda. „GPS souřadnice ze všech lokalit, kde zajišťujeme správu veřejného osvětlení, automaticky předáváme složkám IZS, momentálně jde o více než 140 měst a obcí. Kromě Prahy to je například Ústí nad Labem, Hodonín, Český Těšín, Týnec nad Sázavou,“ uvádí Zdeněk Šalda ze společnosti ELTODO. V dalších městech, kde firma zajišťuje pouze pasportizaci neboli technickou inventuru veřejného osvětlení, lze tato čísla na přání obce také předat složkám Integrovaného záchranného systému. Veřejné osvětlení se tak díky tomuto systému stává nejhustší sítí přirozených orientačních bodů, jež umožňují rychlou navigaci záchranných složek.