V Praze se instalují první chytré parkovací automaty

V pražských ulicích už jsou k vidění nové chytré parkovací automaty. Dodavatel služeb ZPS, společnost ELTODO, která se o jejich zajištění a instalaci stará, začala s montáží prvních kusů. Automaty firma přivezla minulý týden z Francie a v současnosti se první kusy instalují v Praze 5 a 6. V letošním roce by se na pražských ulicích mělo objevit celkem 504 těchto nových parkovacích automatů, které budou součástí nové koncepce zón placeného stání, které v budoucnu sjednotí dopravu v klidu na území metropole.

Automaty se nejdříve objeví ve vybraných lokalitách na Praze 5 a 6, poté i v městských částech 3, 4, 8 a 9. Vlastní zóny placeného stání by měly být spuštěny v druhé polovině prázdnin. U připraveného dopravního značení budou do té doby zneplatněny pokyny zavádějící režim zóny placeného stání, instalované parkovací automaty zůstanou vypnuté.

„Při platbě v novém parkovacím automatu bude řidič povinen zadat registrační značku svého vozidla, která bude sloužit jako základní údaj dokládající úhradu za parkování. V nových zónách placeného stání již proto řidič nebude muset vystavovat parkovací lístek za přední sklo, s výjimkou Prahy 3, která v nově rozšiřované části zóny na svém území zachovává v současnosti platný systém,“ uvedla manažerka úseku Parkování Ing. Dana Jurášková ze společnosti ELTODO.

Nový systém parkovacích automatů bude pro řidiče komfortnější, protože se již nebude muset po zaplacení vracet s parkovacím lístkem od automatu zpátky k vozidlu. V nových parkovacích automatech bude možné uhradit platbu za parkování jak mincemi v Kč (1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč mince) a v Eurech (1 a 2 Eur mincemi), tak i bankovními kartami VISA a Master. Využít bude možné jejich kontaktní i bezkontaktní verzi. Díky tomu bude řidičům u těchto nových parkovacích automatů stačit bankovní karta a nebudou muset řešit problém s počtem odpovídajících mincí. Co se týká dalších možností do budoucna, nové parkovací automaty umožňují další rozšíření o funkci poskytovat informace o nejbližších restauracích, muzeích, aktuálních informací o změnách v parkování apod. Jeden automat by měl dokázat obsloužit zhruba 70 až 90 parkovacích míst. Automat bude vybaven solárním článkem a vlastním modemem, takže provozně bude zcela autonomní a nebude potřebovat žádné připojení na veřejnou elektrickou síť ani na datové kabelové vedení.

Investorem nových parkovacích zón je hlavní město Praha prostřednictvím Technické správy komunikací hl. m. Praha, které na celou realizaci dohlížejí.